خانه » مقالات گوناگون » دانلود مقاله آتش نشانی (اطفاء حریق)

دانلود مقاله آتش نشانی (اطفاء حریق)

دانلود مقاله آتش نشانی (اطفاء حریق) با 39 صفحه و در قالب فایل اجرایی PDF

این را حتماً تا به حال شنیده اید که هر کسی فن و یا حرفه ای مخصوص را بلد است و می تواند انجام دهد. برای مقابله با آتش به نظر شما چه کسی می تواند از پس این کار سخت برآید؟ خب جواب این سئوال زیاد هم سخت نیست و معلوم است که کسی که می تواند از پس خاموش کردن آتش و یا حوادثی که ما قادر به انجام آن کار ها نیستیم، آتش نشان گفته می شود. آنان کسانی هستند که با داشتن علم و تجربه و تبحر با حوادث خطرناک روبرو می شوند. لازم به ذکر است که آتش نشان ها با من و شما هیچ فرقی نمی کنند، یعنی آدم آهنی نیستند که هیچ ضربه ای بر آن ها وارد نشود و صدمه ای نبینند و یا حتی مرگ به سراغشان نمی آید. خیر این تفکر اشتباهی است، آنان با فداکاری و تعهد کاری که دارند و همین طور توکل به خدا از پس کارهایی که ما نمی توانیم آن ها را انجام دهیم بر می آیند. اگر آن ها نبودند به نظرتان چه مشکلی برای ما پیش می آمد و یا در مواقعی که اتفاقی برایمان رقم خورد خودمان می توانیم کار آن ها را انجام دهیم. البته باید دانست که کار آتش نشانان فقط خاموش کردن آتش نیست و خیلی کار دیگر انجام می دهند که ما آنچه شما بیشتر با آن ها آشنا هستید را یادآوری می کنیم : تازگی ها دیده ایم و یا شنیده ایم که در شهر و یا محل زندگی جانوران وحشی (مانند مار، تمساح، خرس، شیر و …) دیده می شوند که افراد اطفاء حریق آن ها را یه محیط زیست و یا باغ وحش همراهی می کنند. وقتی در بالای یک درخت و یا در یک چاه عمیق شخصی گرفتار می شود، باز هم وظیفه آتش نشانی است که آن ها را نجات دهد و از مرگ و یا صدمه دیدن آن ها جلوگیری کند. و خیلی کار های دیگر که قادر به نام بردن تک تک آن ها نیستیم. برای این که ما قدردان آنان باشیم روز هفت مهر ماه هر سال در ایران را روز آتش نشانی نام گذاری کردند.

خیلی از امثال ما با مسائل ایمنی و مقابله با آتش آشنایی ندارند، مثلاً این که اگر وارد یک مکان شدند و متوجه نشتی گاز و یا پر شدن آن فضا از گاز شدند نباید چراغی را در آن مکان روشن کرد و اگر این اتفاق بیوفتد منجر به آتش گرفتن آن جا می شود. و یا وقتی یک جسم در حال آتش گرفتن بود با ساده ترین ابزار و وسایل مثل یک پتو می توان آن را خاموش کرد و یا وقتی ماشین و یا یک وسیله شروع به آتش گرفتن کرد از کپسول آتش نشانی چگونه باید استفاده کرد؟ و … .

قصد داریم شما را با خطرناک ترین شغل دنیا یعنی آتش نشانی که البته به آن اطفاء حریق نیز گفته می شود آشنا کنیم. از مطالب مهمی که در مقاله شغل آتش نشانی آمده است می توان به تعریف آتش نشانی، به چه کسی آتش نشان گفته می شود؟، تاریخچه اطفاء حریق، مبارزه با آتش، وظایف ایستگاه های آتش نشانی و درجات آتش نشانان اشاره کرد.

آتش نشانی به چه معنی است؟

آتش نشانی، تکنیک ها و تجهیزات مورد استفاده برای خاموش کردن آتش سوزی و محدود کردن آسیب های ناشی از آنها است. آتش نشانی شامل از بین بردن یک یا بیشتر از سه عنصر : احتراق سوخت، گرما، و اکسیژن و یا قطع واکنش های زنجیره ای احتراق ضروری است.

تاریخچه آتش نشانی

امپراتور روم آگوستوس با سازماندهی یک گروه از آتش نشانان (“مراقبان”) در 24 سال قبل از میلاد مسیح تشکیل داد. این گروه برای بررسی و جلوگیری از آتش سوزی توسعه یافته صورت گرفته بود. در دوران ماقبل صنعتی بسیاری از مراقبان شهرستان ها با صدای زنگ که نشانه هایی از آتش بود مردم را مطلع می کردند. قطعه اصلی تجهیزات آتش نشانی در روم باستان و به اوایل عصر مدرن می رسد که به وسیله سطل که درود آن آب وجود داشت با دست به دست کردن آن برای خاموش کردن آتش اقدام می کردند.

یکی دیگر از ابزار مهم آتش نشانی تبر بود که مورد استفاده برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی و همچنین به دهانه که اجازه می دهد گرما و دود برای فرار از ساختمان در حال سوختن بود قرار می گرفت. با ایجاد کردن یک قلاب بزرگ طولانی  که با طناب به جلو و پایین ساختمان درست می کردند برای نزدیک شدن راه به آتش مورد استفاده قرار می گرفت. هنگامی که مواد منفجره در دسترس بود، آنها برای این منظور از آن استفاده می کردند.

درجات آتش نشانی

عکس درجات آتش نشانی

پس از آتش سوزی بزرگ لندن در سال 1666، تیپ آتش توسط شرکت های بیمه تشکیل شد. دولت تا سال 1865، زمانی که این تیپ آتش نشانی متروپولیتن لندن شد درگیر نمی شد. اولین استاندارد های مدرن برای بهره برداری از اداره آتش نشانی تا 1830 در ادینبورگ، اسکاتلند انجام نشد. بعد از یک آتش سوزی بزرگ در بوستون در سال 1631، آتش نشانی برای اولین بار در آمریکا تاسیس شد. در سال 1648 در آمستردام جدید (در حال حاضر در نیویورک) نگهبانان آتش، منصوب شد در نتیجه اولین آتش نشانی در آمریکا شروع به کار کرد.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. Man in matno englisisho mikham

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز