خانه » مقالات رایگان » دانلود رایگان مقاله ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی در ایران

دانلود رایگان مقاله ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی در ایران

دانلود مقاله ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی در ایران از سری مقالات رایگان با فرمت اجرایی PDF

طی‌ چند سال اخیر و با‌ مطرح‌ شدن اقتصاد مقاومتی در فضای اقتصادی کشور، مطالعاتی در این باب و عواملی که در‌ تحقق‌ آن نقش دارند، انجام شده است‌ که ما در این مطلب می خواهیم مقاله ای در همین باره به صورت کاملاً رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مردم هر کشوری حق دارند در سایه آرامش و آسایش زندگی کنند و همواره اقتصادی رو به جلو داشته باشند، دارا بودن امنیت، آسایش، آرامش و شرایط خوب اقتصادی علاوه بر شرایط و موقعیت هایی که دولت موظف است ایجاد کند، نیازمند همکاری و اتحاد مردم می باشد. پس می توان نتیجه گرفت که نقش مردم در عملی کردن برنامه های دولت و رسیدن به اوضاع بهتر بسیار موثر تر از هر عامل دیگری است.

از این به بعد ما می خواهیم کاری بزرگ در سایت دانلود مقاله انجام دهیم؛ می خواهیم مقالات که پژوهشگران و محققان عزیز در اختیار ما می گذارند را به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس شما هم اگر مقاله، تحقیق یا پژوهشی دارید می توانید آن را برای ما ارسال کنید تا ما آن را با نام خود شما در سایت قرار دهیم. برای ارسال مقاله از صفحه تماس با ما استفاده کنید.

پژوهشگر این مقاله سرکار خانم نعیمه میرسراجی کارشناس ارشد رشته اقتصاد می باشند که نهایت تشکر از این بزرگوار را برای ارسال این مقاله داریم.

تعریف اقتصاد مقاومتی

اگرچه موضوع اقتصاد مقاومتی در کشور ما بحثی جدید است و بر حسب شرایط کشور از سوی مقام معظم رهبری به دولتمردان ابلاغ شد، اما اقتصاد مقاومتی به طوری که در اقتصاد های پیشرفته بیش از 12 کلید واژه برای اقتصاد مقاومتی تعریف شده کلماتی همانند مقاوم سازی، استحکام سازی، ضد شکننده بودن، پویایی و پایداری که هر کدام برای اقتصاد دانان غربی پر از معنی و محتوا است، بر همین اساس به اعتقاد، اقتصاد مقاومتی قبل از اینکه در ایران بر حسب شرایط خاصی مانند تحریم ها مطرح شود در کشورهای غربی به دنبال بحران های مالی پی در پی مورد توجه اقتصاد دانان قرار دارد.

ارتباط میان اقتصاد مقاومتی و بازار سرمایه

به طور مسلم برای کشف این ارتباط باید به بررسی تجربه بازار سهام کشورهای دیگر پرداخت. امروز اقتصاد مقاومتی به یک چالش اساسی برای مدیران بازار سرمایه نیویورک، توکیو و بازارهای سهام دنیا تبدیل شده و مختص ایران نیست. سال ها است که مدیران و تصمیم سازان بازارهای سرمایه دنیا با اقتصادهای پیشرفته به دنبال پاسخ برای این پرسش هستند که «چه استراتژی و ابزارهایی را به کار بگیریم تا نوسان پذیر و شکننده نباشند».

این نگرانی ها موجب شد که ادبیات شاخص هایی برای اقتصاد مقاومتی تعریف شود که میان اقتصاد دانان از هویت و شناسنامه برخوردار است. نکته دوم اینکه، اقتصاد مقاومتی یا مقاوم سازی اقتصاد در غرب به بحران ها یا آسیب های عارض بر اقتصاد توجه نمی کند.

دانلود رایگان مقاله ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی در ایران

دانلود رایگان مقاله ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی در ایران

این گونه نیست که آنها در هنگام مواجه با تلاطم و بحران ها متوجه این شوند که به دنبال اتخاذ ساز و کاری باشند که پایه های اقتصادشان را محکم، با ثبات و غیر شکننده کند، در اقتصادهای پیشرفته دنیا مفاهیمی مانند تخریب سازنده و دانش بنیان شدن اقتصاد جدی گرفته شده است.

قدر مسلم هر اقتصادی با دانش بنیان شدن اقتصاد جدی گرفته شده است. قدر مسلم هر اقتصادی با دانش بنیان شدن و دستیابی به نوآوری درون زا نوسان پذیر نیز می شود. نوسان به ذات آن اقتصاد تبدیل می شود و احتمال آسیب پذیرش افزایش می یابد، به همین دلیل در چند دهه اخیر، مشاهده می شود که استفاده از این کلید واژه های دوازده گانه تناوب و توالی یافته است.

به طوری که در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، داووس، با محوریت رقابت پذیری، بارها و بارها از این واژگان در سخنرانی ها استفاده می شود، چون موتور اکثر اقتصادهای دنیا همان قدر که در حال سرعت گرفتن است، به همان میزان نیز آسیب پذیر می شود.

به بازار سرمایه بر می گردیم؛ به طور قطع در دو دهه اخیر و در پی نوسانات شدید و بحران های مالی، در بازار سرمایه نوآوری ها و ابزارهای جدیدی طراحی شد چرا که اقتصادهای دنیا به این نتیجه مهم رسیده اند که نوسانات آشفتگی هایی که بازار سرمایه می تواند برای بازار واقعی ایجاد کند، مداخل ورودی و کانال های تاثیر گذار، بسیار زیادتر شده است.

ارتباط علم اقتصاد با اقتصاد مقاومتی

نوسان های بازار سرمایه با تلاطم های بازار طبیعی یا انرژی هم وزن و مشابه نیست. از تمامی آنها جدی تر است، بر همین اساس اقتصاد مقاومتی و بازار سرمایه تعریف بسیار برجسته ای برای آن یافته است. حتی شاید به این نتیجه هم برسیم که ضامن مستحکم شدن اقتصاد مقاومتی، پایداری بازار سرمایه است.

اقتصاد مقاومتی در ایران

اقتصاد مقاومتی در ایران

از این جهت است که مجدد از تمام فعالان بازار سرمایه درخواست می شود که تئوری های جدید مقاوم کردن اقتصاد را جدی بگیرند. متاسفانه با وجود اینکه ادبیات علمی استحکام بخشی یا شکننده نبودن در بخش های مختلف اقتصادی در دنیا مطرح است اما در ایران هنوز چنین ادبیاتی مرسوم نیست.

حال فرض کنید که ما کلمه اقتصاد مقاومتی را نداشتیم و چنین سیاست هایی نیز ابلاغ نمی شد، کسی که دنیا را بشناسد و چند نکته بالا توجه کند، نمی تواند به بازر سرمایه بدون شاخصه های استحکام بخشی توجه کند.

نقش بازار سرمایه در تحقق اقتصاد مقاومتی

تقریباً اغلب قریب به اتفاق شکنندگی ها در اقتصادهای جدید از ناحیه بازار سرمایه است، تا قبل از سال 2000، بحران های مال استریت وارد وال استریت می شد، اما در بحران جدید بحران مالی وارد بحران اقتصاد شد و این در تئوری اقتصادی بی سابقه بود.

به این نکته توجه کنید همان طور که مهم ترین ابزار جلوگیری از فساد کنترل پولشویی است یعنی با مدیریت پول و نحوه کنترل چرخش می توان در مقابل فساد ایستاد. بازار سرمایه هم در کنار بازار پول کارش این است که اقتصاد های زیرزمینی را به روی زمین منتقل کند و شفافیت را برای کل اقتصاد افزایش دهد.

در آخر این مطلب لازم است این نکته را خاطر نشان شویم که لینک دانلود مقاله به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده شده؛ ولی از شما خواهشمندیم برای حمایت از پژوهشگر و همین طور سایت ما و تشویق گذاشتن مقالات رایگان بیشتر، حتماً این مطلب را با استفاده از دکمه های تعبیه شده در همین صفحه، در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

رایگان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. سلام
    میرسراجی هستم
    واقعا که خیلی ممنونم از لطفی که در حقم کردین
    به امید همکاری بیشتر

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز