خانه » مقالات رایگان » دانلود رایگان مقاله استراتژی سازمان

دانلود رایگان مقاله استراتژی سازمان

دانلود مقاله استراتژی سازمان از سری مقالات رایگان با 26 صفحه و فرمت اجرایی Word

در تعیین استراتژی سازمان عوامل گوناگون محیطی‌ ‌(درونی‌ و بیرونی) نقش عمده را ایفا می ‌کنند.

به ‌طور کلی رابطه موجود بین استراتژی، سازمان‌ و محیط را می ‌توان در زیر نمایان‌ ساخت:

 • در نخستین نگرش، سازمان تحت تاثیر محیط پیرامونی‌ خود قرار می ‌گیرد. به زبان دیگر، فرایند فرمول‌ بندی استراتژی باید محیطی که سازمان در آن، در حال حاضر و در آینده، عمل می‌ کند را مورد توجه‌ قرار دهد.
 • در دومین نگرش، این‌ سازمان‌ است که عامل‌ تعیین ‌کننده خواهد بود. زیرا فرایند تدوین استراتژی به‌ ناگزیر محیطی را بر می ‌گزیند که در آن محیط، سازمان‌ بتواند در یک روند بلند مدت ‌تر عمل کند.

استراتژی سازمان در‌ هر منطقه، همچنان‌ که متاثر از موقعیت ها، فرصت ها و تهدیدهای ناشی از محیط است، عوامل بسیار مهمی مانند اهداف، ارزش ها، اعتقادات و خواسته‌ های اعضای خود، به‌ ویژه مدیریت بالا را نیز ملحوظ‌ می‌ دارد‌. همچنین نقاط قوت وضعف‌ موجود در اعضای سازمان و مدیریت که ناشی از عوامل‌ گوناگون تاریخی، اجتماعی، اعتقادی و سیاسی آنان‌ است را نیز نباید از نظر دور داشت.

این استراتژی‌ به‌ نوبه‌ خود بر ساختار تشکیلات‌ سازمان، سه‌ اثر‌ مثبت بر جای می‌ گذارد :

 1. استراتژی، وظایف و مسئولیت های سازمانی را معین می‌ سازد که به ‌عنوان اصول نهایی برای طراحی‌ سازمانی، مورد تاکید قرار‌ دارند‌. از‌ وظایف مهم مربوط به خلاقیّت ها و فنون متحوّل که‌ احتمال‌ استفاده از طراحی‌ ماتریسی‌ سازمان را بیشتر می ‌کند.
 2. استراتژی، فرایند گزینش نوع تکنولوژی و مردم و افراد مناسب برای‌ ‌اجرای‌ وظایف‌ محوله‌ را نیز تحت ‌تأثیر قرار می ‌دهد. که البته این نیز به‌ نوبه خود ساختار سازمان را متأثر می‌ سازد.
 3. استراتژی، مشخصات و چارچوب خاص و مناسبی را نیز که سازمان بتواند در‌ آن‌ فعالیت‌ کند، مشخص می‌ سازد که این نیز به نوبه خود بر ساختار‌ سازمان‌ اثر می ‌گذارد.
دانلود مقاله رایگان استراتژی سازمان

دانلود مقاله رایگان استراتژی سازمان

کلید ایجاد یک ساختار سازمانی موفقیت ‌آمیز، همان برازش و سازگاری آن با استراتژی و محیط خارجی‌، از‌ یک‌ سو، و با محیط متحوّل درونی خود، از سوی دیگر، می‌ باشد. به همین‌ ترتیب‌ باید‌ هر یک از اجزا و ترکیبات، نه تنها با یکدیگر هماهنگی داشته باشند، بلکه باید با‌ ساختار‌ نیز‌ در یک همخوانی متقابل‌ قرار گیرند.

بحث ما تاکنون روی عناصر و چگونگی تدوین‌ استراتژی‌ و طراحی‌ ساختار در یک سازمان بوده است که‌ هیچگونه تقدّم وجودی برای استراتژی یا‌ سازمان‌ مد‌ نظر نبوده است. البته در بسیاری از موارد، یک سازمان همزمان‌ دارای هر دو مقوله‌ ساختار‌ و استراتژی است. چنین‌ وضعیتی، بر تدوین یک استراتژی و ساختار جدید به‌ شدت اثر‌ می ‌گذارد‌.

این‌ شرایط به روشنی در یک حلقه برگشت ‌پذیر شده است. می ‌توان گفت که‌ برنامه‌ ریزی برای یک سازمان و مدیریت آن، در‌ کوتاه‌ مدت، در مقایسه با تدوین برنامه و سیاست گذاری‌ دراز مدت، از فشارها و تحمیلات بسیار بیشتری‌‌ برخوردار‌ است‌. اما در حین اجرا، مدیران، زمانی که‌ می ‌خواهند استراتژی و ساختار سازمان خود‌ را‌ بازنگری‌ و بازسازی کنند، همواره باید حالت یا موقعیت کنونی‌ سازمان خود را بازنگری و بازسازی کنند.

استراتژی سازمان موضوع این مقاله از سایت DownloadArticle.ir می باشد که آن را به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. این مقاله توسط جناب آقای مجید مرادی گردآوری شده است که نهایت تشکر را از این عزیز داریم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 1. در ابتدای مقاله، استراتژی تعریف شده است.
 2. در ادامه نظریه سنتی در مورد استراتژی سازمان مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 3. سپس نظریه معاصر درباره این نوع استراتژی مورد بحث واقع گردیده است.
 4. انواع سازمان های استراتژی موضوع بعدی است که در این مقاله دیده می شود.
 5. یکی دیگر از موضوعات در این مقاله پیش بینی انواع استراتژی سازمانها می باشد.
 6. و چندین موضوع دیگر … .

از شما عزیزان تقاضا داریم در صورت استفاده، این صفحه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته تا عزیزان دیگر هم بتوانند نهایت استفاده را از مقاله ببرند.

رایگان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز