خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله تعمیر و نگهداری فونداسیون ساختمان های بتنی

دانلود مقاله تعمیر و نگهداری فونداسیون ساختمان های بتنی

دانلود مقاله تعمیر و نگهداری فونداسیون ساختمان های بتنی از سری مقالات عمران و معماری با 40 صفحه و فرمت اجرایی word

فونداسیون «Foundation» که البته نام های دیگر آن شالوده و پی نیز می باشد به قسمتی از ساختمان ها گفته می شود که در زمین وظیفه منتقل کردن نیرو از ستون های بنای مربوطه به اطراف یعنی خاک زمین دارد. همانطور که گفته شد یکی از اجزای مهم ساختمان های بتنی، فونداسیون نام دارد که بعضی به اشتباه فوندانسیون از آن نام می برند.

موضوعی که امروز برای شما عزیزان می خواهیم مقاله ای در اختیارتان قرار دهیم، فونداسیون ساختمان های بتنی است که باز خود به زیر مجموعه تعمیر و نگهداری آن توضیحاتی داده شده است. مطالب مهمی که در این مقاله به کار رفته است به صورت زیر می باشد :

  • بعد از خواندن پیشگفتار و مقدمه شما به طور کلی با فونداسیون در ساختمانهای بتنی آشنا می شوید.
  • سپس عملیات ترمیم شالوده بیان شده است.
  • در ادامه انواع فونداسیون برای ساختمان های اسکلتی نام برده شده است و هر کدام توضیح داده شده است.
  • همچنین به موضوع استفاده از بتن الیافی در نگهداری فونداسیون اشاره شده است.
  • و … .

قبل از اینکه توضیحات مربوط به فونداسیون و همینطور ساختمان های بتنی را شروع کنیم، بهتر است شما بیشتر با بحث بتن آشنا شوید، پس پیشنهاد می کنیم که مقاله آشنایی با بتن و همینطور مقاله مواد افزودنی به بتن را مطالعه کنید تا فهم این موضوع برای شما آسان تر باشد. البته مقاله بتن خود تراکم نیز تازگی به این لیست اضافه شده است.

آشنایی کامل با فونداسیون ساختمانهای اسکلت بتنی

امروزه تحقیق در مورد مصالح ساختمانی به خصوص در زمینه بتن به امری مهم تبدیل شده است و مورد توجه سازمان های تحقیقاتی قرار گرفته است. کشور ما نیز از این امر مستثنا نیست  وبه دلیل حجم زیاد ساخت و ساز که سازه های بتنی بخش عظیمی از آن را شامل می شود پرداختن به این موضوع مورد توجه قرار گرفته است. بتن های خاص قابلیت های شگرف و عجیبی دارند و به همین دلیل بخش زیادی از بتن های مصرف شده در ساخت و سازها را بتن های خاص تشکیل می دهند.

فونداسیون در ساختمان های بتنی

هنگامی که زلزله ای اتفاق میوفتد، خرابی که به طور معمول در یک سازه ی بتنی رخ می دهد فرو ریختن دال کف است، در این دال معمولا شکستی ایجاد نمی شود. به این نوع خرابی (پن کیک) می گویند، مشکل این نوع خرابی این است که چون دال های کف فرو می ریزند نمی توان به مصدومان احتمالی دسترسی داشت و مصدومان نیز به سختی می توانند رهایی پیدا کنند. دال های بتنی معمولا ابعاد بزرگی دارند و با جرثقیل نمی توان آن ها را حمل کرد به همین دلیل باید آن هارا برش داد تا حمل آن ها آسان شود.

تعمیر و ترمیم فونداسیون

مهندسینی که مسئول ساخت سازه هستند در مرحله اول عوامل مربوط به سازه را مشخص می کنند و بعد از اینکه هزینه های مورد نیاز را برآورد کردند، عملیاتی که برای ساخت سازه ضروری است را به کارفرما گزارش می دهند. ممکن است در هر سازه ای عملیات خاصی مورد نظر باشد، در بعضی از سازه ها لازم است که به طور کامل تخریب و از نو ساخته شود یا ممکن عملیاتی مورد نیاز باشد که از فرسودگی سازه جلوگیری شود. در بعضی از سازه ها به دلیل واکنش قلیایی – سیلیکا تخریبی به وجود می آید که در این صورت امکان تعمیرات اساسی وجود ندارد به همین دلیل مهندسین از عملیاتی استفاده می کنند که از سرعت پیشرفت خرابی بکاهد. در صنعت بتن گاه مجبور می شویم که عملیات ترمیم و تعمیر را در شرایط آب و هوایی مختلف مثل خشک، نیمه خشک و داخل آب انجام دهیم که برای هر کدام از این شرایط باید به گونه ای خاص عمل کنیم.

فونداسیون ساختمان بتنی

فونداسیون ساختمان بتنی

آماده سازی سطوح ساختمان

قبل از انجام هر اقدامی برای تعمیر سازه اول باید سطح بتن قبل را که اصطلاحاً بتن مادر نامیده می شود را آماده کرد. عملیات آماده سازی سطوح به دلایل مختلفی انجام می شود یکی از آن دلایل این است که تمام تکه های جدا شده و ناهموار موجود از سطح بتن جدا شده و سطحی مناسب و مقاوم ایجاد شود، دلیل دیگر این است که اگر آلودگی بین لایه ها وجود داشته باشد مانع از چسیندگی لایه ها می شود بنابراین باید این آلودگی ها پاک شود و … .

تمیز کردن با اسید

برای تمیز کردن و افزایش زبری سطح از این روش استفاده می شود. بسته به نوع هدفی که ما از تعمیر داریم، باید اسید هیدروکلریک را رقیق کنیم، این اسید باعث ایجاد سایندگی در سطح می شود ما باید تا زمانی که حباب ایجاد می شود ادامه دهیم. بعد از انجام این عمل و موقعی که عمل ایجاد حباب متوقف گردید باید سطح را به طور کامل با آب شستشو دهیم تا آلودگی ها برطرف شود. این عمل باعث زبری سطح می شود که می توان با تنظیم قدرت اسید و برس زدن درجه زبری آن را تغییر داد. اسید هیدروکلریک بسیار برای پوست مضر است لذا لازم است در موقع کار با آن اقدامات ایمنی را رعایت کنید.

برس زدن

در بعضی از موارد تکه های شلی بر روی سطح بتنی قرار دارد که می توان برای تمیز کردن آن ها از برس زدن استفاده کرد.در مناطقی که سازه در زیر آب یا جای مرطوب قرار دارد ممکن است جلبک ها و گیاهانی رشد کنند که برای رفع آن ها برس زدن بهترین روش است. این روش نیاز به وقت زیادی دارد و این یکی از معایب آن است.

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز