خانه » مقالات حسابداری » دانلود مقاله استاندارد ها و ثبت های حسابداری پیمانکاری

دانلود مقاله استاندارد ها و ثبت های حسابداری پیمانکاری

دانلود مقاله استانداردها و ثبت های حسابداری پیمانکاری از سری مقالات حسابداری با 70 صفحه و فرمت اجرایی word

یکی دیگر از موضوع هایی که در حسابداری پیمانکاری از اهمیت زیادی برخوردار است استانداردها و همینطور نحوه ثبت اطلاعات می باشد. در اینجا می خواهیم یک مقاله در این باره در اختیار شما بگذاریم تا شما عزیزان استفاده لازم از مطالب را بکنید. مطالبی که در این مقاله به کار رفته شده است در زیر می توانید مشاهده کنید (البته فقط مطالب مهم این مقاله) :

  • در ابتدا موضوع حسابداری در قراردادهای پیمانکاری مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • قرارداد های پیمانکاری بر اساس حقوق و دستمزد موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.
  • همینطور ویژگی های صنعت پیمانکاری از دیگر مطالبی است که در این مقاله آمده است.
  • سپس به موضوع شناخت درآمد هزینه های پیمان می رسیم و چند خطی که درباره آن نوشته شده است.
  • و مطالب زیاد دیگر که در این مقاله به کار رفته است.

استانداردها و ثبت های حسابداری پیمانکاری

برای اینکه شما بتوانید اطلاعات کافی بدست آورید ما قبلاً مقاله ای درباره مراحل حسابداری پیمانکاری در سایت قرار داده ایم که شاید بتواند کمک زیادی به شما کند.

آشنایی با حسابداری پیمانکاری

حسابداری پیمانکاری یکی از رورش هایی است که در انجام برخی از پروژه ها مانند سد سازی، کشتی سازی، هواپیما سازی و … از آن استفاده می شود و بیشتر موسسات چه در بخش عمومی و چه در بخش خصوصی برای انجام پروژه های سنگین با موسسات مربوط به پیمانکاری قرار دادی را امضا می کنند و انجام این پرژه ها را به آن ها محول می کنند.

استانداردها و ثبت های حسابداری پیمانکاری

استانداردها و ثبت های حسابداری پیمانکاری

موسسات پیمانکاری قبل از آن که پروژه را آغاز کنند مدیری را انتخاب می کنند و حقوق مشخصی را به او پرداخت می نمایند که این حقوق و دستمزد بر اساس نرخ های مشخص مانند درصدی از سود محاسبه می شود. در حسابداری پیمانکاری کارفرما به کسی اطلاق می شود که پروژه و عملیات مشخص و معینی را به پیمانکار محول می کند. کارفرما ممکن است برای خود جانشینانی را انتخاب کند که آن ها نیز حکم کارفرما را دارند. به شخصی که عملیات مربوط به پرژه بر عهده ی او گذاشته می شود پیمانکار گفته می شود. پیمانکاران برای اینکه بتوانند به قول و قرارداد خود عمل کنند و کار را به موقع تحویل دهند، برای انجام کارهایی مثل لوله کشی و نقاشی با پیمانکاران دیگری قرار داد می بندند. در پروژه هایی که خاص هستند و نیاز به توان مالی و اجرایی بالایی دارند معمولا چند موسسه پیمانکاری با یکدیگر ترکیب می شوند.

قراردادهای پیمانکاری

در حسابداری پیمانکاری مهمترین بخش را قراردادهای پیمانکاری دارند. این قرار دادها کارفرما و پیمانکاران را ملزم می کند که به قول و قرارهای خود به خوبی عمل کنند. انواع مختلفی از قراردادها وجود دارند که هر کدام مربوط به شرایط خاصی است. زمانی که پیمانکار دستمزد مشخصی را معین می کند و قبول می کند که تمام عملیاتی را که مربوط به پروژه ی موردنظر است را انجام دهد از قرار داد مقطوع استفاده می شود.

در قرار داد امانی زمان تنظیم قرار داد مخارجی مشخص می شود و این مخارج به پیمانکار مسترد می شود و پیمانکار برای کارها و خدماتی که متحمل شده است دستمزد ثابتی را دریافت می کند. نوعی دیگر از قرارداد به عنوان قرداد براساس مواد و دستمزد وجود دارد که شباهت زیادی به قرارداد امانی دارد. در این قرار داد توافق می شود که پیمانکار دستمزد مشخص و مستقیمی را دریافت کند همچنین با نرخ مشخص ساعتی و هزینه و قیمت مواد و مصالح مورد نیاز و در این صورت پروژه مربوطه را بر عهده بگیرد.

خصوصیات صنعت پیمانکاری

در عملیات پیمانکاری کلیه مراحل مربوط به پروژه در مکان مربوط به اجرای پروژه انجام می شود در صورتی که در دیگر فعالیت های تولیدی این عملیات در کارخانه صورت می پذیرد. محصول قرادادهای پیمانکاری معمولا یک دارایی مشخص و خاص است. در حسابداری پیمانکاری معمولا بر اساس مناقصه پروژه مربوطه به پیمانکار مشخص محول می شود.

در موسسات پیمانکاری، سیستم حسابداری باید به گونه ای تنظیم شود که سود و زیان پیمان در پایان پروژه مشخص شود. مهمترین مسأله ای که در حسابداری پیمانکاری مد نظر است این است که مخارج و درآمدهای هر دوره مالی در مدت زمان قرار داد تعیین شود.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز